Son Haberler
Anasayfa / Asp.NET / ASP ve ASP.NET Core Karşılaştırma Tablosu

ASP ve ASP.NET Core Karşılaştırma Tablosu

ASP veya popüler olarak Klasik ASP olarak da bilinen, dinamik web sayfaları oluşturmak için kullanılan Microsoft tabanlı ilk Sunucu tarafı komut dosyası motorudur. Sunucu tarafı komut dosyası oluşturma yoluyla oluşturulan içerik daha sonra müşterinin web tarayıcısına gönderilir. Yorumlayıcı okur, <% ve %> betiği arasındaki tüm kodu yürütür ve bir içerik üretimiyle sonuçlanır. ASP.NET Core ise, dinamik web sayfalarının oluşturulması ve api mimarisi için tasarlanmış, açık kaynaklı, sunucu taraflı bir web çerçevesidir. Microsoft’ta geliştirildi ve programcıların dinamik web siteleri, web hizmetleri ve web uygulamaları oluşturmasına izin verdi.

ASP ile ASP.NET Core Arasındaki Karşılaştırmanın Temeli ASP ASP.NET Core
Definition

(Tanım)

ASP, sunucu tarafı komut dosyası motoru veya basit bir deyişle bir komut dosyası dilidir. ASP.NET, VB, C#, J#, Net, C++ gibi herhangi bir derlenmiş dilin web formülasyonudur.
Object-Oriented approach

(Nesneye Yönelik Yaklaşım)

Nesne yönelimli değil Nesne yönelimlidir
Process Isolation inetifo.exe (IIS) işlem alanı altında çalışır Platform bağımsız çalışabilir. IIS, ngnix, console app, bir çok bağımsız yerde çalışması mümkün
Interpreter and Compiler Sayfa metni doğrusal olarak ayrıştırılır ve sunucu tarafı olmayan tüm içerik, JScript veya VBScript gibi bir yorumlayıcı kullanılarak yanıt olarak geri işlenir. Sayfalar sunucu tarafında oluşturulmaz. Sunucu maliyeti dahaz azdır. Sayfalar kullanıcının tarayıcısında yorumlanması sağlanır.
Performance Degradation ASP komut dosyaları anında yorumlanır ve bu nedenle bir performans isabeti yoktur. Perfonmas için çalışmalar yapılabilir ve düzgün mimari ile perfonmas hataları yaşanması mümkün değildir.
Performance Improvement Statik HTML ile birlikte sunucu tarafı komut dosyası oluşturma için değerlendirme blokları, yorumlayıcı birden çok kez çağrıldığı için nispeten daha az verimlidir ve bu nedenle performansı artırmak için büyük bloklar kullanılır. ASP.NET Core, performans iyileştirmesi için bir çok farklı yöntem vardır büyük verileri işlemek daha kolaydır.
Debugging ASP scriptleri yorumlandığı için hata ayıklama zordur Hatalar, derleme türü hataları olarak oluşturulur ve bu nedenle hata ayıklama kolaydır
Code Containment Tasarımı programlama mantığından ayırma imkanı yok Tüm olay işleme kodunu içeren bir arka plan kodu dosyasına sahiptir.
Inheritance Miras kavramı yok Micro servis mimarisi kod sınıfını devralır
Language Used Bir script dili kullanır ASP.NET Core, VB, C#, J#, Net, C++ kullanılabilir.
Configurable Yapılandırma yapılamaz Web.config veya appsettings.json ile özel yapılandırmalar yapılabilir.
Custom Controller Özel custom control geliştirmek mümkün değildir @register yönergesi costum controller oluşturabilir
ADO Support ADO, sınırlı bir dizi olanakla basit bir COM nesnesine sahiptir. ADO.NET, birden çok veri kaynağından XML entegrasyonunu destekler
Platform Sadece windows/IIS te çalışır Her hangi bir İşletim sisteminde çalışabilir. Lisans maliyetlerini düşürür.
Object Relational Mapping Nesne tabanlı olmadığı için desteklememektedir. Veritabanı nesneler üzerinden modellendiğinden nesneler arasında bağ bulunmaktadır. Bilinçsiz yapılan müdahaleler ile bağlantıyı bozma durumu bulunmaktadır.